Problem: A good has been sold at a loss of 12%. [f it could be sold by Tk. 1000 more, there would have been profit of 8%. What is the cost price of that good?
View all: JANATA, SONALI, AGRANI & RUPALI BANK | OFFICER | WRITTEN QUESTION SOLVE(MATH) | 2008
Correct Answer: TK 5000
Explanation:
Let, Cost = 100 Tk.Profit =(100+8100x100)−(100−12100x100)= 20 Tk.
If profit is 20 Tk. more than the cost price = 100 Tk.
If profit is 1000 Tk. more than the cost price = 10020x1000 = 5,000 Tk.