CAREER
CARE
0
You have 0 new notifications.
View all
0
You marked 0 questions as favorite.
View all
Login
Question: If 3 apples cost 19 cents, how many apples can be purchased for $1.52?
Home
Question: If 3 apples cost 19 cents, how many apples can be purchased for $1.52?
Question 1: If 3 apples cost 19 cents, how many apples can be purchased for $1.52?
View topic: বিবিধ সমস্যা (Miscellaneous Problem)
15
19
22
24
Source: Sonali, Janata, Agrani -; Rupali Bank Ltd. -; RAKUB Officer Recruitment 28.03.2008
Answer
Favorite
Answer: 24
Explanation:
Write Reply...
You should read
| Questions
Find the greatest number that will divide 43,91, and 183 so as to leave the same remainder in each case.
A triangle has perimeter of 13. The two shorter sides have integer lengths equal to z and z+1. Which of the following could be the length of the other side?
নিচের ভগ্নাংশগুলোর মধ্যে কোনটি সবচেয়ে বড়?
Each of two groups of tourists has 60 people. If three-fourth of the first group and two-third of the second group board buses to travel to a museum, how many more people of the first group board buses than that of the second group?
একটি ক্লাসে ৬৪০ জন ছাত্রছাত্রী আছে যার মধ্যে ৪০% ছাত্র। সেই ক্লাসে ছাত্রীর সংখ্যা কত?
সরল সুদের হার শতকরা কত হলে ৮ বছরে সুদে আসলে দ্বিগুণ হবে?
০.০০১০.১×০.১=?
A student has to obtain 33% of the total marks to pass. He got 125 marks and failed by 40 marks. The maximum marks are
which of the numbers below is not equivalent to 4% ?
Find the simplified value of : ( 6 + 2x ) (4-2x).
View all Questions
You should read
| Topic
সাহিত্যিকদের জীবনী, উপাধি ও ছদ্মনাম
বাংলা ব্যাকরণের বিবিধ প্রশ্ন
সংখ্যা পদ্ধতি
কম্পিউটার এর ইতিহাস ও বিবিধ
বাংলা সাহিত্যে প্রথম
ণ-ত্ব এবং ষ-ত্ব বিধান
Right Form of Verbs
অন্যান্য সাহিত্যিক থেকে আসা প্রশ্ন
সন্ধি বিচ্ছেদ
সাইবার নিরাপত্তা ব্যবস্থা
Articles
0
Comments
0
Rating
0
Login