Asking price was Tk. 66.67
Let, the price of the item = 100
At 20% profit on cost,
When cost Tk. 100 then selling price = Tk. 120
When cost Tk. 50 then selling price = Tk. $\frac{120×50}{100}$
= Tk. 60
Again, at 10% discount
When selling price Tk. 90 then asking price = Tk. 100
When selling price Tk. 60 then asking price = Tk. $\frac{100×60}{90}$
= Tk. 66.67
Tk. 1,47,000
At 10% tax
Given tax Tk. 10 when income = Tk. 100
Given tax Tk. 7,500 when income = Tk. $\frac{100×7500}{10}$
= Tk. 75,000
His net income in 2,000 was = Tk. (75,000 + 60,000 + 12,000) = Tk. 1,47,000
The candidate 3 questions answered incorrectly.
Total marks for correct answered = 22 x 3.5 = 77 marks
Candidate received 63.5 marks
The rest of marks = (77 — 63.5) = 13.5 marks
For 1 incorrect answer he loss = (3.5 + 1) = 45 marks
He loss 4.5 marks for 1 incorrect answer
He loss 13.5 marks forts $\frac{13.5}{4.5}$ incorrect answer = 3
The candidate 3 questions answered incorrectly.
Live ten miles or less 70% and use company transport 31$\frac{3}{7}$ %
Let, total employees = 100
30% live over ten miles
30% employee = 30 employees
Live 10 mile or less 10 mile = (100 — 30)% = 70%
60% of 30 employee who live over 10 miles =$\frac{60×30}{100}$ =18 employees
The employees 40% use transport = $\frac{40×100}{100}$ = 40 employees
The employees use transport who live 10 or less 10 miles = (40 – 18)= 22
Among 70 employees use transport = 22
Among 100 employees use transport = $\frac{22×100}{70}$ = 31$\frac{3}{7}$ %
= Tk. 4166.67
At 20% profit of P1 When selling price Tk. 120 then cost = Tk. 100
When selling price Tk. 50000 then cost =$\frac{100×50000}{120}$ = Tk. $\frac{125000}{3}$
At 20% loss of P2
When selling price Tk. 80 then cost = Tk. 100
When selling price Tk. 50000 then cost = Tk. $\frac{100×50000}{80}$
= Tk. 62500
Total cost =$\frac{125000}{3}$ + 62500
= Tk. 104166.67
Total selling price = 50000 x 2 = Tk. 100000
Loss = Tk. (104166.67 — 100000) = Tk. 4166.67
Simple interest (Tk. 24000) is more acceptable than compound interest (Tk. 21550.6) options. So simple interest is better for Mr. X.
At 12% simple interest,
interest ot Tk. 100 for 1 year = Tk. 12
Interest of Tk. 100000 for 2 year = $\frac{12x2x100000}{100}$
= Tk. 24000
At 10% compound semi annually interest,
= 100000$(1+\frac{10}{100×2})^{2×2}$
= 121550.625